Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również dalsze preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i pracowników.

mala-firma

Będą kolejne preferencje podatkowe dla młodych

W kolejnej kadencji chcemy rozszerzyć preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i pracowników – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej (25 czerwca) konferencji ws. przyjętego przez rząd projektu ustawy dot. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

Jeżeli wyborcy nam zaufają, to chcemy w kolejnej kadencji robić więcej, jeszcze więcej, żeby preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i dla młodych pracowników były szeroko zastosowane i szeroko wykorzystywane. (…) Idziemy w tę stronę, żeby obciążenie dla młodych ludzi było jak najniższe – powiedział premier.

Ocenił, że projekt zerowego PIT do 26. roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej.  – W Unii Europejskiej nie ma za wiele takich rozwiązań. Ja przynajmniej nie znam żadnego – powiedział Morawiecki. Jak dodał, środki na ten cel pochodzą m.in. z uszczelnienia poboru podatków.

17% PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów

Jak podkreślił szef rządu, zwracając się do młodych ludzi zebranych w KPRM, niższe opodatkowanie dzisiejsi 26-latkowie będą też mieć „w życiu dorosłym”. – W życiu dorosłym obniżamy podatek PIT. Pierwszy raz od dawna obniżamy podatek PIT o 1 pkt proc. (…) z 18 na 17 proc. – tłumaczył premier.

Dodał, że tak naprawdę obniżka będzie większa. – Chcemy co najmniej dwukrotnie podnieść nieruszaną od kilkunastu lat kwotę kosztów uzyskania przychodów z 1335 zł, co najmniej dwukrotnie – podkreślił Morawiecki.

Jak mówił, – łatwo policzyć, że ona też przyczyni się, de facto, do spadku opodatkowania, szczególnie dla tych najmniej zarabiających osób.

Poprawa perspektyw dla młodych

Chcemy tworzyć w Polsce środowisko jak najbardziej przyjazne dla młodych ludzi – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, priorytetem dla rządu ma być poprawa perspektyw dla młodych.

Mogę się zobowiązać, że priorytetem nr 1 dla rządu będzie to, żeby Polska była coraz bardziej przyjaznym i dobrym miejscem do pracy i życia dla młodych ludzi, żeby perspektywy dla nich były z roku na rok coraz lepsze – mówił Morawiecki.

Odnosząc się do przyjętego we wtorek przez rząd projektu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, szef rządu stwierdził, że ten program ma być „bijącą po oczach” propozycją dla ludzi, którzy zastanawiają się nad powrotem z zagranicy, czy zastanawiają się nad pierwszą pracą.

Morawiecki stwierdził też, że zerowy PIT dla młodych ma być pierwszym krokiem w kierunku realizacji całej palety postulatów we wszystkich dziedzinach życia, formułowanych przez różne środowiska ludzi młodych. Zadeklarował również wsłuchiwanie się w głosy młodych ludzi.

Jak mówił, polityka rządu jest działaniami dla ludzi młodych. – Od razu przystąpiliśmy do wdrożenia stosunkowo wysokiej minimalnej stawki godzinowej – powiedział. – Pamiętacie te czasy z przed pięciu lat i umowy śmieciowe ze stawką 5 zł za godzinę, dzisiaj jest to 13-14 zł za godzinę, od roku 2020 będzie to ponad 14 zł za godzinę – dodał.

Premier zaznaczył, że spadek bezrobocia wśród ludzi młodych z prawie 22 proc. kilka lat temu, do 11,5 proc. dzisiaj to m.in. efekt działań rządu. – Działania, które wdrażamy są po to, żeby włączyć młodych ludzi na rynek pracy – wskazał. Dodał, że chodzi o to, żeby młodzi ludzie mieli możliwość poznania pierwszej pracy tutaj, a nie gdzieś na zmywaku w Londynie.

Morawiecki zapowiedział, że chce dyskutować z młodymi ludźmi o problemach, które im najbardziej doskwierają. – Zapraszam was do dyskusji, która jeśli z jednej strony przyniesie wnioski, które da się wdrożyć w najbliższych miesiącach, to chcemy to zrobić jeszcze teraz, przed jesienią – powiedział. Dodał, że chce też podpisać z młodymi ludźmi „kontrakt społeczny dla młodych” z perspektywą na 3, 4, 5 a nawet 7 lat.

Według premiera kontrakt ma służyć wszystkim młodym, tym, którzy studiują i tym, którzy nie studiują, z małych miejscowości i z większych. – Ma to stworzyć lepsze perspektywy zawodowe dla młodych ludzi – wskazał. – Na tym mi najbardziej zależy – podkreślił.

(źródła: PAP; INFOR.pl)

szukasz-dobrego-programu-ksiegowego_