Podatnicy PIT obowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych mogą przekazać sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej do Szefa KAS za pośrednictwem dedykowanej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe, bądź z własnych systemów z wykorzystaniem interfejsu programistycznego API udostępnionego przez Ministerstwo Finansów.

mala-firma

Dedykowana aplikacja e-Sprawozdania Finansowe

Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe dla osób fizycznych – podatników PIT, którzy mają obowiązek składania sprawozdań finansowych Szefowi KAS. Dostęp  do aplikacji e-Sprawozdania Finansowe (wraz z podręcznikiem użytkownika) znajduje się na stronie www.podatki.gov.pl

Aplikacja desktopowa e-Sprawozdania Finansowe umożliwia:

  • wprowadzenie danych do sprawozdania finansowego,
  • zapisanie wprowadzonych danych sprawozdania finansowego,
  • otwarcie zapisanego sprawozdania finansowego,
  • podpisanie pliku sprawozdania finansowego,
  • przygotowanie i podpisanie wysyłki do Szefa KAS sprawozdania finansowego wraz z dokumentami dodatkowymi,
  • pobranie UPO.

Aplikacja nie jest programem finansowo-księgowym. Jej zadaniem jest ułatwienie osobom fizycznym zobowiązanym do składania sprawozdań finansowych wywiązywanie się z ustawowego obowiązku. Ministerstwo Finansów, przygotowując aplikację, miało na uwadze, że blisko 90% użytkowników komputerów w Polsce korzysta z systemów operacyjnych Windows. Stąd decyzja, że to system Windows będzie wspierany w pierwszej kolejności.

Do uruchomienia aplikacji potrzebny jest komputer wyposażony w system Windows 7 lub nowszy w wersji 32-bitowej lub 64-bitowej, z zainstalowanym środowiskiem Java w wersji 1.8.0_181 lub wyższej.

Interface programistyczny API

Od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe do Szefa KAS można składać również z wykorzystaniem udostępnionego na www.podatki.gov.pl  (w zakładce e-Sprawozdania finansowe) interfejsu programistycznego. Na stronie tej znajduje się specyfikacja API obowiązująca od 4 grudnia 2018 r. (źródło: INFOR.pl)

szukasz-dobrego-programu-ksiegowego_