„Od 1 stycznia 2018 roku zwiększymy kwotę wolną od podatku do 8 tysięcy złotych” – tak powiedział na wczorajszej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

mala-firma

Wicepremier Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy, czy w związku z dobrą sytuacją budżetową są planowane jakieś obniżki podatków np. stawki VAT. Minister wyjaśnił, że nie jest rozważana obniżka stawek podatków sektorowych ani podatku VAT, jednak już od 1 stycznia 2018 roku po raz drugi zostanie podniesiona kwota wolna od podatku z obecnych 6,6 tys. zł do 8 tys. zł dla najuboższych. Zaznaczył, że zostanie także podniesiony próg dochodu 11 tys. zł, który w tej chwili umożliwia skorzystanie z pełnej kwoty wolnej od podatku. Ma on wynieść nawet 13 lub 14 tys. zł w 2018 roku. Dopiero od tego poziomu dochodu rocznego zapowiedziana nowa kwota wolna 8 tys. zł będzie odpowiednio malała.

W tym roku z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 6,6 tys. zł korzysta 3 mln 400 tys. osób. Po zapowiadanej zmianie i podniesieniu progu dochodu do 13-14 tys. zł grono beneficjentów wzrośnie do 5-6 mln najbiedniejszych osób – tak szacuje ministerstwo finansów. (źródło: PIT.pl)

szukasz-dobrego-programu-ksiegowego_