Tablica ogłoszeń lub gminne zebranie – tutaj mieszkańcy wsi mogli zawsze znaleźć lokalne newsy. Dziś podstawowym narzędziem komunikacji i zdobywania informacji jest internet. Dzięki projektowi „Sieć Sołeckich Stron” 10 000 mieszkańców wsi dostało nowe, rzetelne źródła informacji w postaci stron internetowych i profili sołectw w mediach społecznościowych. Wszystkim zajęli się e-wolontariusze!
ngo
Niemścice, mała miejscowość w województwie świętokrzyskim, powiat staszowski, gmina Staszów. Stąd pochodzi Małgorzata Suchorowska – studentka geodezji i kartografii na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach: „Jestem wolontariuszką już od bardzo dawna – biorę udział w akcji ,,Sprzątanie Świata”, pomagam przy organizacji pikników rodzinnych czy wyplataniu wieńcy dożynkowych, prowadzę także warsztaty robienia kwiatów z bibuły.” W październiku 2015 roku Małgorzata dowiedziała się od Sołtys swojej miejscowości o projekcie „Sieć Sołeckich Stron”.

Jest to projekt Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Dolina Kacanki, jeden z czterych nagrodzonych w konkursie „Odkryj e-wolontariat” w 2015 roku. Jego celem jest zwiększenie poziomu cyfryzacji w powiecie staszowskim poprzez utworzenie stron internetowych oraz profili na Facebooku tamtejszych sołectw. Do projektu zgłosiło się 20 z nich, ale ku zdziwieniu organizatorów, zainteresowanie i chęć przyłączenia się do projektu napływały z całej Polski.

E-wolontaiusze z projektu Sieć Sołeckich Stron, źródło https://www.facebook.com/siecsoleckichstron

Małgosia jako e-wolontariuszka zaangażowała się w tworzenie wirtualnego muzeum swojej miejscowości. „Projekt wydał mi się bardzo interesujący, ponieważ od dawna ciekawią mnie losy mieszkańców Niemścic – mówi e-wolontariuszka. Już wcześniej wielokrotnie rozmawiałam ze starszymi osobami w mojej miejscowości o tym, jak dawniej wyglądało tu życie”. Małgosia, na co dzień studiuje, ale kiedy tylko może wraca do rodzinnej miejscowości. Spisuje losy mieszkańców i dzieli się z nimi ich wspólną historią w internecie, dzięki czemu z lokalnymi opowieściami dociera również do swoich równieśników.

http://www.niemscice.naszawioska.pl/solectwo,117-niemscice/aktualnosci.html

Udział w projekcie „Sieć Sołeckich Stron” w ramach e-wolontariatu to również doskonała okazja do podniesienia swoich kwalifikacji, np. w zakresie budowania stron internetowych, organizacji pracy zespołów redakcyjnych online, prowadzenia kampanii marketingowej czy podstawowej obróbki wideo. Tak było w przypadku e-wolontariusza – Dawida Zawady, tegorocznego absolwenta Technikum Informatycznego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Pochodzi on z miejscowości Suchowola, która również brała udział w projekcie „Sieć Sołeckich Stron”. Dla Dawida było to pierwsze zetknięcie się z wolontariatem. „Cieszę się, że mogłem włączyć się do życia swojej miejscowości i współpracować z Panią Sołtys, zdobywając tym samym cenne doświadczenie m.in moderując stronę internetową czy zarządzając funpageami”. Dawid wziął udział w czterech spotkaniach warsztatowych zorganizowanych dla e-wolontariuszy przez Centrum Aktywności Cyfrowej Staszów.

Projekt Sieć Sołeckich Stron to możliwość zaistnienia wspólnot wiejskich w Internecie. E-wolontariusze, tacy jak Małgosia i Dawid, przyczyniają się do rozwoju swoich małych ojczyzn i pokazują je w sieci z dobrej strony. Dzięki nowopowstałym stronom internetowym dziesięciu sołectw, ich mieszkańcy uzyskali szeroki dostęp do działań sołtysów i rad sołeckich. Profile na Facebooku stały się nowym miejscem wymiany informacji, lepszej komunikacji oraz integracji społeczności wiejskiej.

Więcej inspirujących historii o e-wolontariacie znajdziecie na stronie www.e-wolontariat.pl. Zapraszamy Was również do konkursu „Odkryj e-wolontariat”, któremu patronuje TechSoup Polska.

TechSoup Polska_Logo_569_215.png

ngo