2 maja został wyznaczony dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, w tym również dla pracowników urzędów skarbowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie był to ostatni dzień na rozliczenia roczne PIT.

mala-firma

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie ustalenia dni wolnych od pracy w 2017 r. dla pracowników urzędów administracji rządowej i wyznaczenia wybranych sobót dniami pracy, wtorek 2 maja 2017 roku jest dniem wolnym również dla urzędników administracji skarbowej. Z jednej strony wydaje się to naturalne, aby jeden dzień roboczy dzielący dwa dni ustawowo wolne, Święta Państwowe 1 i 3 Maja, był wolny. Zwłaszcza, że znacząca część pracujących bierze tego dnia urlop, by wydłużyć sobie odpoczynek i majówkę.

Z drugiej strony, w tym roku ostatni dzień składania zeznań podatkowych za 2016 rok przypada właśnie we wtorek 2 maja 2017 roku. To przesunięcie ustawowego terminu z 30 kwietnia 2017 roku wynika z tego, że 30 kwietnia przypada w niedzielę, więc pierwszy dzień roboczy po tym terminie to właśnie wtorek 2 maja br.

W zamian za 2 maja urzędy skarbowe otwarte będą 13 maja, a już dziś i jutro będą czynne w wydłużonych godzinach.

US pełnią tylko dyżury

Na szczęście w urzędach skarbowych zostały wyznaczone osoby pełniące dyżury, które będą przyjmowały papierowe zeznania podatkowe. W województwie zachodniopomorskim dyżur odbędzie się w godzinach 7.00 – 15.00, w województwie wielkopolskim od godziny 7.30 do 15.30. Urzędy skarbowe województwa mazowieckiego (za wyjątkiem: Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu oraz Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście) będą pełniły w tym dniu dyżury, aby umożliwić wszystkim podatnikom złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok.
Skarbówka w województwie dolnośląskim będzie otwarta w normalnych godzinach, jednakże tego dnia zapewniona będzie jedynie minimalna obsługa w zakresie przyjmowania zeznań rocznych. Pracownicy małopolskich urzędów skarbowych będą dyżurować na salach obsługi w godz. od 7:15 do 18:00, a w województwie pomorskim do godz. 16.00.

Niemniej jednak ministerstwo finansów i sami urzędnicy zachęcają do składania elektronicznych zeznań rocznych PIT, bez wychodzenia z domu, online na stronie http://www.e-deklaracje.gov.pl.

Również Izby Administracji Skarbowej w dniu 2 maja br. będą nieczynne. Warto zanotować, że zgodnie z wspomnianym wyżej Zarządzeniem:

  • 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia ustalone są dniami wolnymi od pracy;
  • 13 maja, 24 czerwca i 9 września wyznaczone są dniami pracy. (źródło: PIT.pl)

szukasz-dobrego-programu-ksiegowego_