W dniu 1 stycznia 2017 zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, które wprowadziło szereg zmian w zakresie treści świadectwa pracy oraz terminów wydawania świadectwa pracy. Prawdopodobnie od 1 czerwca 2017 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, w projekcie rozporządzenia wskazano bowiem, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 01 czerwca 2017.

kadry

W chwili obecnej (stan na dzień 11.04.2017) projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy jest już po konsultacjach publicznych i znajduje się na etapie opiniowania.

Czym jest spowodowana konieczność wydania rozporządzenia zmieniającego dopiero co wprowadzonego na początku roku rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy?

W chwili obecnej trwają prace w Parlamencie nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw, której ustanowienie spowoduje konieczność dodania do rozporządzenia nowego paragrafu „2a” w brzmieniu:

Ustawa ta wprowadza zmiany m.in. w zakresie maksymalnego dopuszczalnego okresu skierowania i wykonywania pracy tymczasowej. W świadectwie pracy (wystawianym pracownikowi tymczasowemu) agencja pracy tymczasowej będzie podawała informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego była wykonywana praca tymczasowa na podstawie umowy o pracę oraz okresy wykonywania takiej pracy. Skutkiem tego będzie także konieczność uzupełnienia brzmienia pomocniczego wzoru świadectwa pracy, zawartego  w załączniku do rozporządzenia.

Ponadto proponowane zmiany mają dotyczyć terminu wydawania pracownikowi świadectwa pracy w określonych przypadkach, i tak:

  1. termin na wydanie nowego świadectwa pracy w razie uznania powództwa o sprostowanie świadectwa pracy ma wynosić ponownie 7 dni, a nie jak to wprowadzono nowym brzmieniem rozporządzenia z dnia 30.12.2016 –  3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie:

W projekcie rozporządzenia dodano również dodatkowe przepisy. Jednym z nich jest uzupełnienie regulacji dotyczącej sprostowania świadectwa pracy w razie zawarcia przez pracownika i pracodawcę ugody skutkującej koniecznością dokonania takiego sprostowania. Nowy zapis zobowiązuje pracodawcę aby w razie zawarcia ugody skutkującej koniecznością wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy pracodawca wydawał to świadectwo w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd.

Ponadto projekt rozporządzenia doprecyzowuje kwestie związane z brakiem możliwości wydania pracownikowi świadectwa pracy w terminie 7 dni od dnia wydania nowego lub uzupełnionego świadectwa pracy i treść przepisu kształtuje się następująco:

Ponadto pracownik będzie miał 7 dni, a nie jak obecnie – 3 dni na przedłożenie pracodawcy wydanego świadectwa pracy w celu uzupełnienia go o informację o wydanym oświadczeniu sądu pracy w sprawie odszkodowania na rzecz pracodawcy w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ponadto w razie niewywiązania się pracownika z obowiązku przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy w terminie wskazanym w § 9.1, pracodawca wezwie pracownika do przedłożenia tego dokumentu w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania w celu zamieszczenia takiej informacji w treści świadectwa pracy.

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy nie przewiduje innych zmian w treści świadectwa pracy niż wskazane w niniejszym opracowaniu.

Trudno jednak przewidzieć w jaki sposób będzie kształtowała się ostateczna treść wspomnianego rozporządzenia. (autor: Kadry w pigułce; źródło: INFOR.pl)

kadry

Advertisements