Podatki

Raje podatkowe

Malediwy, Bahrajn, Hongkong, Monako – to niektóre z 31 państw i terytoriów, które według polskich organów podatkowych prowadzą szkodliwą konkurencję podatkową.

mala-firma

W 2015 roku Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenia o rajach podatkowych. Akty wyliczają państwa i terytoria, które – w ocenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz polskiego fiskusa – prowadzą szkodliwą politykę fiskalną.

Na jakiej podstawie kraj zostaje uznany za szkodliwy raj podatkowy? Na listę OECD (i polską zarazem) trafiają te kraje i terytoria, które nie współpracują z obcymi organami podatkowymi w zakresie wymiany informacji fiskalnej. Dopiero kiedy dany kraj tworzy ramy prawne, faktycznie współpracuje z innymi fiskusami i chce takie zachowanie kontynuować w przyszłości – spada z czarnej listy. Z najnowszej listy zniknęło 6 państw, które zaczęły współpracować z obcymi organami podatkowymi. Są to: Belize, Bermudy, Gibraltar, Kajmany, Montserrat oraz Turks i Caicos.

raje

Raje podatkowe nie tylko egzotyczne wyspy leżące w odległej Oceanii czy na Morzu Karaibskim. Takich miejsc nie brakuje także w Europie. Na Starym Kontynencie do tej kategorii polski fiskus zalicza: Monako, Andorę, Liechtenstein oraz Sark (wyspa w obrębie kanału La Manche u wybrzeży francuskiej Normandii).

Lista OECD to niejedyny sposób klasyfikowania obszarów jako „raje podatkowe”. Rajami dla podatników są także inne państwa, dzięki którym firma lub osoba może dokonać w określonym czasie optymalizacji podatkowej. Różne kancelarie podatkowe na swój sposób oceniają, w jakim kraju można optymalizować podatki dotyczące np. PIT czy CIT. Niektórzy doradcy podatkowi do rajów podatkowych zaliczają także państwa i terytoria, w których w danym momencie istnieją korzystniejsze warunki prawnopodatkowe do zakładania lub prowadzenia np. spółek w różnych formach prawnych.

Lista rajów podatkowych

Zgodnie z wydanymi rozporządzeniami nowa lista rajów podatkowych wygląda następująco (dla obu aktów lista jest identyczna):

Andora, Anguilla, Antigua i Barbuda, Sint-Maarten i Curaçao, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Cooka, Dominika, Grenada, Sark, Hongkong, Liberia, Liechtenstein, Makau, Malediwy, Wyspy Marshalla, Mauritius, Monako, Nauru, Niue, Panama, Samoa, Seszele, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tonga, Wyspy Dziewicze USA oraz Vanuatu. (źródło: Gazeta Prawna)

szukasz-dobrego-programu-ksiegowego_

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: